DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 16 (2026)
Jumlah Pengundi2,727,926▲ 0.13 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi69.6%▲ 14.7 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak1.09%▼ 0.74 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi3.07▼ 1.20 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita17.9%▼ 7.1 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)5▼ 4 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (87.0%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (54.9%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (25.0%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 15 (2021–2025) — purata 4.27 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 14 (2018–2020) (10 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 9.4 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 16 (2026).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 16 (2026) | 56 | 2,727,926 | 69.6% | 1.09% | 172 | 3.07 | 0 | 5 | 34.8% | 19.2% | 17.9% | 32.0% | 49.8 | 15 |
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 56 | 2,597,742 | 54.9% | 1.83% | 239 | 4.27 | 0 | 9 | 19.0% | 15.1% | 25.0% | 35.6% | 48.7 | 16 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 56 | 1,817,999 | 84.5% | 1.58% | 158 | 2.82 | 0 | 10 | 21.4% | 12.7% | 16.1% | 22.2% | 51.0 | 10 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 56 | 1,605,311 | 87.0% | 1.92% | 120 | 2.14 | 0 | 6 | 23.3% | 15.0% | 16.1% | 7.5% | 46.6 | 8 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 56 | 1,312,121 | 76.0% | 2.64% | 113 | 2.02 | 0 | 4 | 33.0% | 6.2% | 8.9% | 3.5% | 51.4 | 8 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 56 | 1,249,007 | 73.7% | 2.51% | 112 | 2.00 | 2 | 1 | 56.5% | 7.1% | 8.9% | 7.1% | 50.5 | 8 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 40 | 1,190,400 | 73.1% | 3.25% | 80 | 2.00 | 1 | 0 | 44.1% | 7.5% | 10.0% | 2.5% | 50.2 | 9 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 40 | 1,108,335 | 73.1% | 3.29% | 87 | 2.18 | 1 | 0 | 56.6% | 6.9% | 10.0% | 14.9% | 49.9 | 10 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 36 | 972,171 | 74.3% | 4.56% | 73 | 2.03 | 0 | 4 | 24.9% | 6.8% | 8.3% | 1.4% | 44.7 | 10 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 36 | 858,819 | 71.4% | 5.47% | 76 | 2.11 | 4 | 2 | 40.5% | 2.6% | 5.6% | 11.8% | 40.9 | 9 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 32 | 757,836 | 75.8% | 3.41% | 67 | 2.09 | 7 | 1 | 47.7% | 1.5% | 3.1% | 14.9% | 42.4 | 8 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 32 | 614,605 | 77.7% | 5.45% | 70 | 2.19 | 5 | 0 | 55.4% | 2.9% | 6.3% | 24.3% | 44.6 | 7 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 32 | 495,412 | 74.4% | 5.45% | 54 | 1.69 | 15 | 1 | 48.1% | 5.6% | 6.3% | 7.4% | 44.1 | 7 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 32 | 436,712 | 72.4% | 7.37% | 67 | 2.09 | 4 | 0 | 33.3% | 3.0% | 6.3% | 10.4% | 42.6 | 8 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 32 | 377,336 | 80.6% | 4.80% | 83 | 2.59 | 3 | 1 | 40.7% | 3.6% | 3.1% | 24.1% | 41.9 | 9 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 32 | 291,224 | 76.0% | 2.50% | 83 | 2.59 | 1 | 4 | 40.8% | 1.2% | 0.0% | 19.3% | 43.1 | 8 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.