DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi2,036,872▲ 0.53 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi74.0%▼ 6.4 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak1.29%▼ 0.33 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi3.73▲ 0.83 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita20.3%▲ 8.4 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)10▼ 3 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (82.7%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 10 (1999–2011) (66.3%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (20.3%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 15 (2021–2025) — purata 3.73 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 12 (2008–2021) (14 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 4.5 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 59 | 2,036,872 | 74.0% | 1.29% | 220 | 3.73 | 0 | 10 | 26.1% | 15.0% | 20.3% | 30.9% | 47.8 | 15 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 59 | 1,510,864 | 80.4% | 1.62% | 171 | 2.90 | 0 | 13 | 26.1% | 14.0% | 11.9% | 11.1% | 48.4 | 12 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 59 | 1,406,734 | 82.7% | 1.64% | 143 | 2.42 | 0 | 9 | 22.9% | 10.5% | 11.9% | 17.5% | 47.1 | 11 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 59 | 1,196,160 | 72.9% | 2.36% | 120 | 2.03 | 0 | 14 | 17.7% | 10.0% | 13.6% | 1.7% | 47.0 | 9 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 59 | 1,170,351 | 70.0% | 2.48% | 128 | 2.17 | 1 | 4 | 26.4% | 5.5% | 6.8% | 6.3% | 48.7 | 9 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 52 | 1,187,825 | 66.3% | 2.72% | 111 | 2.13 | 0 | 5 | 15.6% | 1.8% | 3.8% | 5.4% | 48.2 | 8 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 52 | 1,116,078 | 67.6% | 3.06% | 112 | 2.15 | 0 | 0 | 42.0% | 3.6% | 3.8% | 7.1% | 46.5 | 8 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 46 | 1,031,380 | 70.4% | 3.31% | 96 | 2.09 | 0 | 3 | 26.6% | 3.1% | 6.5% | 2.1% | 45.4 | 9 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 46 | 954,000 | 68.2% | 3.12% | 120 | 2.61 | 0 | 3 | 29.6% | 5.0% | 6.5% | 20.8% | 44.3 | 9 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 42 | 848,849 | 74.2% | 2.71% | 105 | 2.50 | 2 | 2 | 30.2% | 4.8% | 9.5% | 17.1% | 41.9 | 8 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 42 | 736,963 | 76.8% | 4.09% | 127 | 3.02 | 1 | 3 | 26.2% | 2.4% | 4.8% | 23.6% | 40.8 | 10 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 42 | 626,565 | 75.4% | 4.99% | 128 | 3.05 | 3 | 2 | 32.2% | 3.1% | 4.8% | 31.3% | 40.2 | 10 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 40 | 613,572 | 73.0% | 6.91% | 93 | 2.33 | 0 | 5 | 22.9% | 2.2% | 2.5% | 10.8% | 44.7 | 8 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 40 | 524,447 | 79.5% | 4.87% | 120 | 3.00 | 0 | 2 | 28.1% | 3.3% | 5.0% | 23.3% | 42.8 | 9 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 40 | 450,094 | 68.9% | 2.23% | 115 | 2.88 | 0 | 4 | 27.2% | 2.6% | 5.0% | 21.7% | 40.0 | 8 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.