DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi1,411,912▲ 0.36 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi61.0%▼ 19.1 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak0.84%▼ 0.63 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi2.13▼ 1.00 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita6.7%▲ 2.3 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)1▼ 7 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (85.2%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (61.0%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (6.7%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 1 (1959–1969) — purata 3.73 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 11 (2004–2016) (14 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 5.9 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 45 | 1,411,912 | 61.0% | 0.84% | 96 | 2.13 | 0 | 1 | 38.7% | 8.3% | 6.7% | 6.3% | 55.9 | 7 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 45 | 1,049,527 | 80.1% | 1.47% | 141 | 3.13 | 0 | 8 | 15.4% | 7.1% | 4.4% | 29.8% | 55.3 | 9 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 45 | 918,573 | 85.2% | 1.34% | 96 | 2.13 | 0 | 9 | 14.9% | 5.2% | 6.7% | 6.3% | 53.5 | 5 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 45 | 751,682 | 82.6% | 1.42% | 90 | 2.00 | 1 | 6 | 15.1% | 4.4% | 4.4% | 1.1% | 49.8 | 5 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 45 | 662,722 | 80.1% | 1.61% | 91 | 2.02 | 0 | 14 | 11.9% | 4.4% | 2.2% | 1.1% | 47.3 | 5 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 43 | 641,754 | 76.8% | 2.09% | 87 | 2.02 | 0 | 2 | 24.6% | 1.1% | 0.0% | 1.1% | 47.4 | 5 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 43 | 608,502 | 75.7% | 2.51% | 103 | 2.40 | 0 | 8 | 16.4% | 2.9% | 2.3% | 16.5% | 47.1 | 7 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 39 | 535,840 | 78.8% | 2.73% | 100 | 2.56 | 0 | 0 | 33.1% | 3.0% | 2.6% | 21.0% | 44.4 | 7 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 39 | 469,828 | 75.5% | 3.36% | 80 | 2.05 | 0 | 9 | 13.0% | 2.5% | 2.6% | 2.5% | 42.8 | 5 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 36 | 417,972 | 80.3% | 1.84% | 76 | 2.11 | 2 | 9 | 11.9% | 2.6% | 2.8% | 7.9% | 46.2 | 5 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 36 | 321,669 | 75.1% | 1.65% | 95 | 2.64 | 0 | 4 | 24.6% | 0.0% | 0.0% | 15.8% | 44.3 | 5 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 36 | 311,609 | 73.5% | 5.50% | 89 | 2.47 | 1 | 1 | 51.9% | 1.1% | 0.0% | 22.5% | 46.6 | 5 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 30 | 333,754 | 74.5% | 5.12% | 66 | 2.20 | 0 | 9 | 15.1% | 4.5% | 0.0% | 9.1% | 39.6 | 4 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 30 | 271,731 | 80.1% | 4.52% | 60 | 2.00 | 0 | 4 | 23.4% | 0.0% | 0.0% | 1.7% | 44.2 | 3 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 30 | 240,552 | 76.3% | 1.93% | 112 | 3.73 | 0 | 1 | 39.1% | 2.7% | 0.0% | 42.0% | 41.7 | 7 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.