DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi1,234,198▲ 0.29 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi72.7%▼ 11.9 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak0.65%▼ 0.50 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi2.38▼ 1.50 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita10.0%▼ 5.0 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)1▼ 4 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (87.2%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (72.7%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 14 (2018–2020) (15.0%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 4 (1974–1983) — purata 4.11 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 12 (2008–2021) (6 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 6.5 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 40 | 1,234,198 | 72.7% | 0.65% | 95 | 2.38 | 0 | 1 | 45.6% | 12.6% | 10.0% | 26.3% | 48.5 | 11 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 40 | 945,627 | 84.6% | 1.15% | 155 | 3.88 | 0 | 5 | 45.4% | 10.3% | 15.0% | 45.2% | 47.1 | 16 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 40 | 846,232 | 87.2% | 1.21% | 103 | 2.58 | 0 | 3 | 36.6% | 9.7% | 12.5% | 24.3% | 49.9 | 10 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 40 | 709,323 | 78.1% | 1.61% | 82 | 2.05 | 0 | 6 | 21.6% | 9.8% | 7.5% | 2.4% | 46.8 | 8 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 40 | 672,391 | 75.9% | 1.94% | 84 | 2.10 | 0 | 4 | 28.4% | 6.0% | 10.0% | 4.8% | 49.4 | 8 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 33 | 654,123 | 75.5% | 2.16% | 68 | 2.06 | 0 | 1 | 19.7% | 11.8% | 12.1% | 2.9% | 48.6 | 9 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 33 | 634,735 | 76.2% | 2.14% | 77 | 2.33 | 0 | 3 | 36.2% | 6.5% | 12.1% | 14.3% | 46.1 | 8 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 33 | 559,223 | 76.9% | 2.42% | 67 | 2.03 | 0 | 4 | 24.6% | 4.5% | 6.1% | 1.5% | 43.5 | 9 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 33 | 522,176 | 73.1% | 2.64% | 80 | 2.42 | 0 | 1 | 22.8% | 2.5% | 6.1% | 13.8% | 42.8 | 10 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 27 | 460,387 | 77.1% | 2.18% | 79 | 2.93 | 0 | 3 | 29.2% | 0.0% | 0.0% | 22.8% | 42.4 | 10 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 27 | 383,134 | 79.4% | 4.07% | 88 | 3.26 | 0 | 4 | 18.7% | 2.3% | 3.7% | 28.4% | 43.5 | 10 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 27 | 289,140 | 80.7% | 3.91% | 111 | 4.11 | 2 | 2 | 26.1% | 3.6% | 3.7% | 41.4% | 45.6 | 10 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 24 | 282,401 | 77.6% | 5.39% | 58 | 2.42 | 0 | 4 | 29.5% | 0.0% | 0.0% | 10.3% | 40.2 | 9 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 24 | 253,455 | 83.5% | 3.04% | 78 | 3.25 | 0 | 3 | 21.3% | 1.3% | 0.0% | 21.8% | 45.3 | 10 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 24 | 188,661 | 74.3% | 1.91% | 73 | 3.04 | 1 | 1 | 28.8% | 0.0% | 0.0% | 20.5% | 45.0 | 9 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.